راهنمای  تست لپ‎تاپ استوک

همانطور که میدانید خرید لپ تاپ استوک در صورت سلامت دستگاه بسیار به صرفه تر از خرید لپ تاپ نو خواهد بود. اما چطور می توان از سلامت یک لپ ‎تاپ استوک مطمئن شد؟ اطمینان از سلامت کامل لپ‎ تاپ، دغدغه اصلی بیشتر افرادی است که برای اولین بار می ‎خواهند یک لپ تاپ خریداری نمایند. در این مقاله نکاتی را بطور خلاصه که هنگام خرید لپ تاپ استوک باید مد نظر قرار داد و تست نمود ، خدمت شما ارایه می نمایم.

نحوه تست لپ تاپ استوک

تست سلامت صفحه نمایش لپ تاپ:

برای اطمینان از سلامت صفحه نمایش لپ تاپ باید نکات زیر را بررسی کرد.

صفحه نمایش پیکسل نداشته باشد

صفحه نمایش پرش تصویر نداشته باشد

رنگهای صفحه نمایش واضح بود یا به اصطلاح رنگ صفحه نمایش در هم قاطی نشده باشد

 

تست پورت‎های لپ تاپ:

تست پورت USb

توصیه می شود که پورت‎های USB را با یک عدد فلش یا موس  تست کنید.

تست پورت VGA و Display

برای تست سلامت این پورت در لپ تاپ شما باید یک کابل VGA و یک نمایشگر در اختیار داشته باشید، کابل VGA را به لپ تاپ وصل کنید در صورت سلامت این پورت تصویر لپ تاپ به نمایشگر منتقل می گردد.

پورت های Display مانند پورت VGA یک پورت خروجی برای انتقال تصویر می باشند. پورت های Display را نیز مانند پورت VGA می توان با استفاده از کابل Display و یک نمایشگر تست کرد.

تست پورت HDMI:

پورت HDMI  یک پورت خروجی صدا و تصویر به صورت همزمان می باشد. برای تست این پورت شما باید با استفاده از کابل HDMI لپ تاپ را به یک مانیتور که ورودی HDMI دارد وصل کنید. در صورتی که صدا و تصویر لپ تاپ به  مانیتور منتقل شود، پورت HDMI سالم است.

پورت LAN:

برای تست پورت شبکه یا پورت LAN ، به یک کابل LAN و یک مودم نیاز دارید. با استفاده از کابل LAN مودم را به لپ تاپ وصل کنید. در صورت سالم بودن پورت LAN  آیکن شبکه در گوشه راست پایین فعال می شود.

 

تست باتری لپ تاپ:

باتری لپ‎ تاپها عمر دائمی ندارند اما می‎ توان با بررسی منظم و نظارت بر سلامت باتری  در افزایش طول عمر آن کوشید.

شرکت HP به منظور تست سلامت باتری لپ تاپ های خود نرم افزار HP Battery check را در دسترس کاربران قرار داده است. پس از نصب و اجرای نرم افزار فوق، نتیجه تست در یک پنجره به صورت زیر نمایش داده می شود.

در صورتی که باتری سالم و بدون عیب باشد در مقابل تصویر سبز رنگ باتری وضعیت باتری با عبارت OK نمایش داده می شود.

در صورتی که رنگ آیکن باتری نارنجی و در قسمت Status(وضعیت) عبارت Callibrate نوشته شده باشد، باتری لپ ‎تاپ نو می باشد و با چند بار استفاده از باتری و شارژ مجدد وضعیت باتری به OK تغییر خواهد کرد.

در صورتی که رنگ آیکون باتری نارنجی باشد و در قسمت Status عبارت weak (ضعیف) نوشته شود باتری لپ تاپ ضعیف می باشد.

شرکت Dell نیز برای تست سلامت باتری  روش خاص خود را دارد. برای تست باتری لپ تاپ‎های شرکت Dell باید وارد قسمت بایوس شوید و از قسمت Battery Information وضعیت سلامت باتری را چک کنید. در لپ تاپ‎های این شرکت برای لپ ‎تاپ های نسل سوم و نسلهای پایین ‎تر در قسمت Battery Information، در صورتی که باتر سالم باشد وضعیت نرمال(Normal) نمایش داده می شود. و برای نسلهای بالاتر از نسل سوم در صورت سلامت باتری عبارت Excellent (فوق العاده) نمایش داده خواهد شد

 

تست کیبورد:

برای تست کیبورد می توان از فایل تکست استفاده نمود بدین صورت که یک فایل تکست را باز کرده و عملکرد تمام دکمه های کیبورد را در فایل تکست بررسی نمایید.  برای تست کیبورد همچنین می توان از نرم افزارKeyboardTest-Portable استفاده نمود. این نرم افزار را  بر روی سیستم خود نصب کنید. نرم افزار را باز کرده و دکمه های کیبورد را تست کنید. در صورت سلامت دکمه ها بعد از فشار دادن هر دکمه بر روی کیبورد رنگ دکمه متناظر با آن در صفحه نمایش به رنگ سبز در خواهد آمد و اگر هر کدام از دکمه ها به هر دلیلی کار نکند رنگ آن بر روی نرم افزار سبز نخواهد شد.

تست تاچ‎ پد:

برای تست تاچ پد لپ تاپ کافی است نشانگر موس را با استفاده از تاچ پد بر روی صفحه نمایش حرکت دهید. روان بودن و عدم پرش نشانگر موس از نکاتی است که باید هنگام تست تاچ پد به آن دقت نمود.

تست وبکم:

 برای تست وبکم در قسمت منوی استارت کلیک کنید و عبارت Camera را تایپ کنید و دوربین را پیدا کنید. دوربین را باز کرده و تست کنید که آیا دوربین کار می کند یا خیر.

تست بلندگو:

برای تست بلندگو یک کلیپ تصویری یا صوتی را باز کنید و به صدای آن گوش دهید، صدای لپ تاپ را در حالت حد‎اکثر قرار دهید، اگر صدای لپ تاپ واضح و بدون نویز اضافی باشد بلندگوی لپ تاپ سالم است.

 

تست شارژر لپ تاپ:

شارژر را به لپ تاپ وصل کنید ۵ -۱۰ دقیقه منتظر بمانید در صورتی که میزان شارژ دستگاه افزایش پیدا کرده باشد شارژر سالم است.

تست درایو نوری (DVDRAM):

برای تست درایو نوری یک DVD حاوی اطلاعات را داخل درایو نوری قرار دهید یک کلیپ را از داخل DVD انتخاب و پخش کنید و مطمئن شوید که بدون گیر و بدون افت سرعت کلیپ اجرا می شود. همچنین یک نسخه از اطلاعات داخل DVD را بر روی دسکتاپ کپی کنید در صورت سلامت درایو نوری، کپی باید به صورت کامل انجام شود.

تست سلامت هارد:

یکی از مهمترین قطعاتی که در تست سخت ‎افزار باید در نظر داشته باشید، هارد لپ تاپ است. خرابی هارد شاید به راحتی در عملکرد عادی لپ تاپ مشخص نباشد ولی از آنجایی که تمامی اطلاعات شما در هارد نگهداری می شود، خرابی هارد می تواند باعث از بین رفتن اطلاعات شما شود.

برای تست سلامت هارد می توان از نرم افزار هارد تست (Hard.Disk.Sentinel) استفاده نمایید. نرم افزار Hard.Disk.Sentinel را نصب و آن را اجرا کنید .

برای لپ ‎تاپ های استوک کارکرده ممکن است درصد سلامت هارد از ۱۰۰% کمتر باشد. توجه داشته باشید که برای هارد‎های عادی (HDD) درصد سلامت هارد نباید کمتر از ۸۰% باشد و برای هارد‎های SSD نیز درصد سلامت هارد نباید کمتر از ۷۰% باشد.